טיפול במים ושפכים

הטיפול במים

נייר חדרה מובילה בתחומי חסכון במים.

במהלך עשרים השנים האחרונות ביצעו מהנדסי החברה פעילות נרחבת לחסכון במים ע"י שימוש באביזרים חוסכי מים והעלאת מודעות בנושא המאפשרת חסכון מתמיד. בנוסף לכך, החברה פועלת להשבת קולחים לתהליך ייצור נייר לצורך הקטנת צריכת מים טריים. פעילות זו הובילה לירידה של כ- 70% בצריכת מים לייצור טון נייר וישראל נמצאת כרגע במקום הראשון בדירוג העולמי בין החברות יצרניות הנייר במדד זה.

הטיפול בשפכים

השימוש במים כחלק מתהליך ייצור הנייר מביא מזה שנים את החברה למקום מוביל בארץ בפיתוח פתרונות בכל הקשור לטיפול בשיפור איכות הקולחים ומי שפכים. באתר בחדרה מותקנות ומופעלות מערכות טיפול מהמתקדמות בארץ הכוללות 3 שלבי טיפול:

    • טיפול קדם במוצא השפכים ע"י מסנני תוף מאפשר סינון מוצקים.
    • טיפול ביולוגי ע"י מתקנים אנארוביים ואירוביים לפירוק חומר אורגני.
    • טיפול שלישוני ע"י ריכוך ע"י סיד בטכנולוגיה מתקדמת בשיטת "Crystalactor", שיקוע מקדים, מסנני חול ומערכת חיטוי בקולחים.

בשל איכותם המעולה של הקולחים הנוצרים במתקני הטיפול הללו, הותר למפעל, ע"י המשרד להגנת הסביבה, להזרים את הקולחים לנחל חדרה תחת דרישות מחמירות ביותר.

מתקן הריכוך "Crystalactor" מאפשר להקטין בצורה ניכרת את רמת הקשיות (היכולת ליצור אבנית) בקולחים. על ידי כך ניתן לעשות בהם שימוש חוזר למכונות לייצור נייר האריזה, שמשמעותו החלפת מים שפירים במי קולחים.

נייר חדרה בחרה לבצע את הריכוך על ידי שיקוע האבנית על גרגרי חול עדינים. טכנולוגיה זו היא טכנולוגיה חדשנית שפועלת עד כה רק לטיפול במי שתייה. ככל הידוע, לא קיימת בעולם אפליקציה של מתקן כזה המטפל בקולחים, בוודאי לא בתעשיות הנייר. יתרונה של שיטה זו בכך שאין תוצרי לוואי מזיקים לסביבה. מוצר הלוואי היחיד בתהליך זה הוא, גרגירי גיר דמויי חצץ שהם ידידותיים לסביבה וניתן להשתמש בהם לתעשיית הבנייה.

טיפול בפסולת תהליך

בתהליך מחזור הנייר נפלטים חלקיקי סיבי נייר קטנטנים שאינם מתאימים ליצור נייר, המהווים מרכיב עיקרי בפסולת הנותרת בסוף בתהליך ייצור הנייר. פסולת ממוחזרת זו מוסבת לשימושים משניים ומשולבת בחקלאות ואינה מוטמנת בקרקע. הטיפול בפסולת מביא לחסכון בחומרי גלם ותורם להגנה על הסביבה.

טיפול בפסולת בתוך בריכת מים